Yangi maktab darsliklari mazmunini muhokama qilish taklif qilindi — Qozog‘iston
Qozog‘istonliklar yangi ishlab chiqilgan darsliklarni muhokama qilishga taklif qilindi. Bu haqda Qozog‘iston Xalq ta’limi vazirligining Ta’lim mazmunini ekspertiza qilish Respublika ilmiy-amaliy markazi ma’lum qildi, deb yozadi Tengrinews.kz.
Ma’lum bo‘lishicha, Qozog‘istonda 12-fevraldan boshlab yangi darsliklarning jamoatchilik muhokamasi o‘tkazilmoqda. Muhokama jarayonida qozog‘istonliklar darsliklarning mazmuni, tuzilishi, uslubiy yondashuvlari, taqdimot tili va dizayni bo‘yicha fikr bildirishlari mumkinligi aytilgan.
“Ommaviy muhokamada ilmiy-pedagogik jamoatchilik vakillari, metodistlar, olimlar, shuningdek, darsliklar sifatiga befarq boʻlmagan qozogʻistonliklar ishtirok etish imkoniyatiga ega”, — deyiladi xabarda.
Buning uchun qozog‘istonliklar maxsus veb-portaldan ro‘yxatdan o‘tishi, darsliklar maketlari bilan tanishishi va “sharh qo‘shish” bo‘limida o‘z izohlarini, taklif va fikrlarini yozishi va yuborishi kerak.
Eslatib o‘tamiz, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda ham yangi avlod darsliklari yaratilmoqda. 2022-yil 29-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yangi avlod darsliklari bilan tanishuv jarayonida xalqaro tajriba sinovi darslari bilan tanishgandi.
29-dekabrdagi uchrashuvda Shavkat Mirziyoyev 2023-yil 1-yanvardan boshlab 14 ta hududda yangi darsliklarni tajriba asosida o‘qitilishini aytgandi. Keyinroq ilg‘or xorijiy tajribalar asosida boshlang‘ich sinflar uchun 775 nomda yaratilgan yangi avlod darslik majmualari 72 mln nusxada chop etilgandi.
Qozog‘istonda 450 nafar o‘quvchi ommaviy zaharlandi
Barcha maktab oshxonalarida sanitariya-epidemiologiya talablariga rioya etilishi nazorat qilinadi
14:30 / 09.09.2024
Bu haqda umumiy texnik reglament tasdiqlangan
17:11 / 09.08.2024
O‘quvchi maktab darsligini yo‘qotib qo‘ysa, yetkazilgan zarar qanday qoplanadi?
O‘quvchining ota-onasi zararni xuddi shunday darslik yoki o‘quv-metodik qo‘llanmalar bilan qoplaydi.
11:30 / 26.04.2024
O‘quvchilarga dars vaqtida telefondan foydalanishiga qonuniy taqiq qo‘yildi — Qozog‘iston
Bu ota-onalar va oʻqituvchilarning ariza va shikoyatlari natijasida koʻrilgan chora sifatida amaliyotga kiritilgan.

It was proposed to discuss the content of new school textbooks - Kazakhstan
Kazakhs were invited to discuss the newly developed textbooks. This was reported by the Republican Scientific and Practical Center for Expertise of Educational Content of the Ministry of Public Education, writes Tengrinews.kz.
As it turns out, public discussion of new textbooks is being held in Kazakhstan starting from February 12. During the discussion, Kazakhs can express their opinion on the content, structure, methodological approaches, presentation language and design of the textbooks.
"Representatives of the scientific-pedagogical community, Methodists, scientists, as well as Kazakhs who are not indifferent to the quality of textbooks have the opportunity to participate in the public discussion," the report says.
To do this, Kazakhs should register on a special web portal, familiarize themselves with textbook models and write and send their comments, suggestions and opinions in the "add a comment" section.
We remind you that a new generation of textbooks is currently being created in Uzbekistan. On December 29, 2022, the President of the Republic of Uzbekistan got acquainted with the international pilot test lessons during the introduction to the new generation textbooks.
Then Shavkat Mirziyoyev said that starting from January 1, 2023, new textbooks will be taught in 14 regions based on experience. After that, 72 million copies of new generation textbooks for primary classes created in 775 titles based on advanced foreign experiences were published.