Yangi maktab darsliklari mazmunini muhokama qilish taklif qilindi — Qozog‘iston
Qozog‘istonliklar yangi ishlab chiqilgan darsliklarni muhokama qilishga taklif qilindi. Bu haqda Qozog‘iston Xalq ta’limi vazirligining Ta’lim mazmunini ekspertiza qilish Respublika ilmiy-amaliy markazi ma’lum qildi, deb yozadi Tengrinews.kz.
Ma’lum bo‘lishicha, Qozog‘istonda 12-fevraldan boshlab yangi darsliklarning jamoatchilik muhokamasi o‘tkazilmoqda. Muhokama jarayonida qozog‘istonliklar darsliklarning mazmuni, tuzilishi, uslubiy yondashuvlari, taqdimot tili va dizayni bo‘yicha fikr bildirishlari mumkinligi aytilgan.
“Ommaviy muhokamada ilmiy-pedagogik jamoatchilik vakillari, metodistlar, olimlar, shuningdek, darsliklar sifatiga befarq boʻlmagan qozogʻistonliklar ishtirok etish imkoniyatiga ega”, — deyiladi xabarda.
Buning uchun qozog‘istonliklar maxsus veb-portaldan ro‘yxatdan o‘tishi, darsliklar maketlari bilan tanishishi va “sharh qo‘shish” bo‘limida o‘z izohlarini, taklif va fikrlarini yozishi va yuborishi kerak.
Eslatib o‘tamiz, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda ham yangi avlod darsliklari yaratilmoqda. 2022-yil 29-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yangi avlod darsliklari bilan tanishuv jarayonida xalqaro tajriba sinovi darslari bilan tanishgandi.
29-dekabrdagi uchrashuvda Shavkat Mirziyoyev 2023-yil 1-yanvardan boshlab 14 ta hududda yangi darsliklarni tajriba asosida o‘qitilishini aytgandi. Keyinroq ilg‘or xorijiy tajribalar asosida boshlang‘ich sinflar uchun 775 nomda yaratilgan yangi avlod darslik majmualari 72 mln nusxada chop etilgandi.
Qozog‘istonda 450 nafar o‘quvchi ommaviy zaharlandi
Barcha maktab oshxonalarida sanitariya-epidemiologiya talablariga rioya etilishi nazorat qilinadi
14:30 / 09.09.2024
Bu haqda umumiy texnik reglament tasdiqlangan
17:11 / 09.08.2024
O‘quvchi maktab darsligini yo‘qotib qo‘ysa, yetkazilgan zarar qanday qoplanadi?
O‘quvchining ota-onasi zararni xuddi shunday darslik yoki o‘quv-metodik qo‘llanmalar bilan qoplaydi.
11:30 / 26.04.2024
O‘quvchilarga dars vaqtida telefondan foydalanishiga qonuniy taqiq qo‘yildi — Qozog‘iston
Bu ota-onalar va oʻqituvchilarning ariza va shikoyatlari natijasida koʻrilgan chora sifatida amaliyotga kiritilgan.

Предложено обсудить содержание новых школьных учебников - Казахстан
Казахов пригласили обсудить недавно разработанные учебники. Об этом сообщили в Республиканском научно-практическом центре экспертизы содержания образования Министерства народного образования, пишет Tengrinews.kz.
Как выяснилось, общественное обсуждение новых учебников проходит в Казахстане с 12 февраля. В ходе дискуссии казахи могут высказать свое мнение о содержании, структуре, методических подходах, языке изложения и оформлении учебников.
"Представители научно-педагогического сообщества, методисты, ученые, а также казахи, неравнодушные к качеству учебников, имеют возможность принять участие в общественной дискуссии", - говорится в сообщении.
Для этого казахстанцам необходимо зарегистрироваться на специальном веб-портале, ознакомиться с моделями учебников и написать и отправить свои комментарии, предложения и мнения в разделе «Добавить комментарий».
Напоминаем, что в настоящее время в Узбекистане создаются учебники нового поколения. 29 декабря 2022 года Президент Республики Узбекистан ознакомился с международными пилотными тестовыми уроками в ходе внедрения учебников нового поколения.
Тогда Шавкат Мирзиёев сообщил, что с 1 января 2023 года в 14 регионах будут преподавать новые учебники на основе опыта. После этого было издано 72 миллиона экземпляров учебников нового поколения для начальных классов, созданных в 775 наименованиях на основе передового зарубежного опыта.