Finlyandiya maktablarida o‘quvchilarga tushlik uchun bepul ovqat beriladi
Finlyandiyadagi boshlang‘ich o‘rta maktab, hamda gimnaziya va kasb-hunar ta’lim muassasalarining o‘quvchilari o‘quv kuni vaqtida tushlikka mutlaqo bepul issiq ovqat olish imkoniga ega.
Ushbu an’ana chuqur ildizlarga ega bo‘lib, u yuz yildan ko‘proq oldin qonun tomonidan belgilangan. Hozirgi kunda maktab tushliklari ta’lim dasturi va o‘quvchilarga g‘amxo‘rlik qilishning asosiy tamoyillaridan biri hisoblanadi.
Agarda bolalar erta tongdan maktab tadbirlariga yoki uzaytirilgan kunlik guruhlarga qatnashsalar, ularga yengil nonushtalar ham taklif qilinadi.
Finlyandiyada 1943 yildayoq dunyoda birinchi bo‘lib o‘quvchilar uchun maktab tushliklarini kafolatlaydigan qonun qabul qilingan.1948 yildan boshlab esa barcha maktab yoshidagi o‘quvchilar uchun bepul ovqatlanish berilishni boshlagan.
Finlandiya maktablaridagi ovqatlanish turli xilda va muvozanatlashtirilgan bo‘ladi. Maktabdagi ovqatlanish turini tanlashda o‘quvchilarning yoshi, salomatligi, bo‘yi va rivojlanishi e’tiborga olinadi. Maktab tushligi issiq taom, salat, qiymalangan yangi sabzavot yoki meva, yog‘ surtilgan non va ichimlikdan tashkil topgan.
Menyuni tayyorlash davomida milliy, mavsumiy va mahalliy mahsulotlar e’tiborga olinadi. Menyu o‘quvchilar va maktab xodimlari bilan birgalikda ishlab chiqiladi. O‘quvchilarning o‘zlari ham kichik sinfdagi o‘quvchilarga yordam berish vaqtida yoki amaliyot davomidagi xodimlarning mehnati bilan tanishish paytida tushlik tayyorlashda ishtirok etishlari mumkin.

В финских школах ученикам дают бесплатный обед
Учащиеся начальных и средних школ, гимназий и профессионально-технических учебных заведений Финляндии имеют возможность получить горячее питание на обед в течение учебного дня абсолютно бесплатно.
Эта традиция имеет глубокие корни и была установлена законом более ста лет назад. Сегодня школьные обеды являются одним из главных принципов образования и заботы о учащихся.
Если дети посещают утренние школьные занятия или группы продленного дня, им также предлагаются легкие завтраки.
В 1943 году Финляндия первой в мире приняла закон, гарантирующий школьникам школьные обеды. С 1948 года бесплатное питание предоставляется всем учащимся школьного возраста.
Питание в финских школах разнообразное и сбалансированное. При выборе типа школьного питания учитываются возраст, состояние здоровья, рост и развитие учащихся. Школьный обед состоит из горячего блюда, салата, нарезанных свежих овощей или фруктов, хлеба с маслом и напитка.
При составлении меню учитываются национальные, сезонные и местные продукты. Меню разрабатывается совместно с учениками и сотрудниками школы. Сами ученики также могут участвовать в приготовлении обеда во время помощи ученикам младших классов или знакомства с работой персонала во время стажировки.