O‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilinishi to‘g‘rimi?
Direktorimiz taqvim-mavzu ish rejani qog‘oz variantini talab qilyapti. Vaholanki, taqvim-mavzu ish rejani eMaktab.uz platformasiga yuklab qo‘yganman. Shu holatda direktorning talabi o‘rinlimi? Javob uchun oldindan rahmat e’tiborsiz qoldirmang iltimos.
"Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risida"gi yo‘riqnomaning 15-bandiga ko‘ra umumiy o‘rta ta’lim maktabi o‘qituvchilarining dars va to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda sinf jurnalini yuritishdan tashqari boshqa pedagogik yuklamalar bo‘yicha hisobotlar va qo‘shimcha ma’lumotlarni talab qilish qat’iyan taqiqlanadi.
15-bandning 2-xatboshiga ko‘ra umumiy o‘rta ta’lim muassasalari pedagog xodimlari tomonidan faqatgina sinf jurnali (bosma yoki elektron) yuritiladi.
O‘qituvchi tomonidan yillik taqvim-mavzu reja eMaktab.uz platformasiga yuklangan bo‘lsa, unda ushbu rejani qog‘oz ko‘rinishdagi shaklini yuritishga ehtiyoj yo‘q deb hisoblaymiz. Demak, o‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilish noqonuniy xatti-harakat hisoblanadi.

Правильно ли просить у учителя бумажный годовой календарно-предметный план?
Наш директор требует бумажный вариант календарно-темового плана работы. Однако календарно-предметный план работы я загрузил на платформу eMaktab.uz. В таком случае правомерно ли требование директора? Заранее спасибо за ответ, не игнорируйте.
Отвечать
Согласно пункту 15 инструкции «О порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям общеобразовательных средних образовательных учреждений» категорически запрещается запрашивать отчеты и дополнительную информацию по другим педагогическим нагрузкам, за исключением организации специальных занятий и ведение классного журнала.
Согласно абзацу 2 статьи 15 педагоги средних общеобразовательных учреждений ведут только классные журналы (печатные или электронные).
Если годовой календарно-предметный план загружается учителем на платформу eMaktab.uz, мы считаем, что нет необходимости хранить этот план в бумажном виде. Поэтому требование бумажного годового календарно-предметного плана от учителя является незаконным.