O‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilinishi to‘g‘rimi?
Direktorimiz taqvim-mavzu ish rejani qog‘oz variantini talab qilyapti. Vaholanki, taqvim-mavzu ish rejani eMaktab.uz platformasiga yuklab qo‘yganman. Shu holatda direktorning talabi o‘rinlimi? Javob uchun oldindan rahmat e’tiborsiz qoldirmang iltimos.
"Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risida"gi yo‘riqnomaning 15-bandiga ko‘ra umumiy o‘rta ta’lim maktabi o‘qituvchilarining dars va to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda sinf jurnalini yuritishdan tashqari boshqa pedagogik yuklamalar bo‘yicha hisobotlar va qo‘shimcha ma’lumotlarni talab qilish qat’iyan taqiqlanadi.
15-bandning 2-xatboshiga ko‘ra umumiy o‘rta ta’lim muassasalari pedagog xodimlari tomonidan faqatgina sinf jurnali (bosma yoki elektron) yuritiladi.
O‘qituvchi tomonidan yillik taqvim-mavzu reja eMaktab.uz platformasiga yuklangan bo‘lsa, unda ushbu rejani qog‘oz ko‘rinishdagi shaklini yuritishga ehtiyoj yo‘q deb hisoblaymiz. Demak, o‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilish noqonuniy xatti-harakat hisoblanadi.

Is it correct to ask the teacher for a paper annual calendar-subject plan?
Our director is demanding a paper version of the calendar-topic work plan. However, I uploaded the calendar-subject work plan to the eMaktab.uz platform. In this case, is the director's demand appropriate? Thanks in advance for the answer, please don't ignore it.
According to paragraph 15 of the instruction "On the procedure for forming a model annual work plan for pedagogical specialties of general secondary educational institutions" It is strictly forbidden to request reports and additional information on other pedagogic workloads, except for the organization of special classes and keeping a class journal.
According to paragraph 2 of Clause 15, only class journals (printed or electronic) are kept by pedagogues of general secondary educational institutions.
If the annual calendar-subject plan is uploaded by the teacher to the eMaktab.uz platform, we believe that there is no need to keep this plan in paper form. Therefore, it is an illegal act to demand a paper annual calendar-subject plan from a teacher.