Darsliklarni tanlash imkoniyati bo'lganda qanday bo'lardi?
Yaqinda bir qiziq ma'lumotni eshitib qoldim. Ma'lumotlarga ko‘ra Germaniyada maktab darsliklari nafaqat barcha federal hudud balki, maktablarda ham turlicha ekan.
Ya'ni, maktab darsliklarini turli xil nashriyotlar chop etaverar ekan. O‘qituvchi va ota-onaga qaysi darslik yoqsa ana o‘sha darslikdan foydalanishi mumkin ekan.
Misol uchun, sizga qaysidir nashriyot chop etgan darslik murakkabdek tuyulsa yoki unda xatolar ko‘p bo‘lsa, sizning oldingizda yana bir qancha tanlovlar turar ekan.
Darsliklar borasida mutaxassis bo‘lmasamda, lekin bu usul O‘zbekistondagi darsliklar muammosiga o‘ziga xos yechim bergan bo‘lardi deb o‘ylayman.
Mana o'quv yili tugashiga ham 4 oy vaqt qoldi. Ammo haligacha maktablarga darsliklar to‘liq yetib borgani yo‘q. Biz esa darsliklarni faqat bitta nashriyot chop etishi, barcha darsliklar bir xil bo‘lishi kerak degan qarashga yopishib olganmiz.

What would it be like to have a choice of textbooks?
I recently heard an interesting piece of information. According to information, school textbooks in Germany are different not only in all federal regions, but also in schools.
That is, while school textbooks are being printed by various publishers. Teachers and parents can use whichever textbook they like.
For example, if you find a textbook from a publisher to be complicated or full of errors, you have several other options.
Although I am not an expert on textbooks, I think that this method would have given a unique solution to the problem of textbooks in Uzbekistan.
There are 4 months left until the end of the school year. However, the textbooks have not yet reached the schools. And we adhere to the view that textbooks should be published by only one publisher and that all textbooks should be the same.