“Turon” maktab teatri tanlovi g’oliblari xorijga ta’lim sayohatiga boradigan bo‘ldi
Ma’lumki, umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi teatr studiyalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash orqali hududlarda teatr madaniyati va san’atini rivojlantirish maqsadida “Turon” maktab teatri” Respublika tanlovi tashkil etilgandi.
Buxoro shahrining “Poyi Kalon” ansamblida “Turon” maktab teatri tanlovining taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ishtirok etdi va bu kabi tadbirlarning yoshlarning iqtidorini kashf etishdagi ahamiyati haqida aytib o‘tdi. Shundan so‘ng, tanlovning yakuniy natijalari e’lon qilindi.
Hakamlar hay’ati tomonidan qo‘yilgan ballarga ko‘ra:
- Navoiy viloyatining “Ibrat“ jamoasi 1-o‘rin;
- Namangan viloyatining “Ibrat izdoshlari“ jamoasi 2-o‘rin;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Tan nuri“ jamoasi 3-o‘rinni egalladi.
G‘olib jamoa xorijga ta’lim sayohatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi. Shuningdek, maktab jamoalari tanlov davomida namoyish etilgan sahna ko‘rinishlari uchun “Eng yaxshi sahna spektakli”, “Eng yaxshi rejissorlik ishi”, “Eng kreativ jamoa” kabi nominatsiyalar bilan taqdirlanishdi.
Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Tan nuri” jamoasi a’zosi Niyozbek Boynazarov “Eng yaxshi aktyor”, Xorazm viloyati “Yosh teatrchilar” jamoasi vakili Dinara Safayeva esa “Eng yaxshi aktrisa” nominatsiyasida g‘olib deb topildi.

The winners of the "Turon" school theater competition went on an educational trip abroad
It is known that the "Turon" school theater" Republican competition was organized in order to develop theater culture and art in the regions by supporting the activities of theater studios in general secondary schools.
The awarding ceremony of the "Turon" school theater competition was held in the "Poyi Kalon" ensemble of Bukhara.
Minister of Preschool and School Education Hilola Umarova took part in it and spoke about the importance of such events in discovering the talents of young people. After that, the final results of the competition were announced.
According to the points awarded by the jury:
• "Ibrat" team of Navoi region, 1st place;
• "Followers of Ibrat" team of Namangan region, 2nd place;
• The team "Tan Nur" of the Republic of Karakalpakstan took the 3rd place.
The winning team won a ticket for an educational trip abroad. Also, the school teams were awarded with nominations such as "Best stage play", "Best directorial work", "Most creative team" for their performances during the competition.
In particular, Niyozbek Boynazarov, a member of the "Tan Nouri" team of the Republic of Karakalpakstan, won the "Best Actor" award, and Dinara Safayeva, a representative of the "Yosh Teatrchilar" team of the Khorezm region, won the "Best Actress" award.