“Turon” maktab teatri tanlovi g’oliblari xorijga ta’lim sayohatiga boradigan bo‘ldi
Ma’lumki, umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi teatr studiyalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash orqali hududlarda teatr madaniyati va san’atini rivojlantirish maqsadida “Turon” maktab teatri” Respublika tanlovi tashkil etilgandi.
Buxoro shahrining “Poyi Kalon” ansamblida “Turon” maktab teatri tanlovining taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ishtirok etdi va bu kabi tadbirlarning yoshlarning iqtidorini kashf etishdagi ahamiyati haqida aytib o‘tdi. Shundan so‘ng, tanlovning yakuniy natijalari e’lon qilindi.
Hakamlar hay’ati tomonidan qo‘yilgan ballarga ko‘ra:
- Navoiy viloyatining “Ibrat“ jamoasi 1-o‘rin;
- Namangan viloyatining “Ibrat izdoshlari“ jamoasi 2-o‘rin;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Tan nuri“ jamoasi 3-o‘rinni egalladi.
G‘olib jamoa xorijga ta’lim sayohatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi. Shuningdek, maktab jamoalari tanlov davomida namoyish etilgan sahna ko‘rinishlari uchun “Eng yaxshi sahna spektakli”, “Eng yaxshi rejissorlik ishi”, “Eng kreativ jamoa” kabi nominatsiyalar bilan taqdirlanishdi.
Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Tan nuri” jamoasi a’zosi Niyozbek Boynazarov “Eng yaxshi aktyor”, Xorazm viloyati “Yosh teatrchilar” jamoasi vakili Dinara Safayeva esa “Eng yaxshi aktrisa” nominatsiyasida g‘olib deb topildi.

Известно, что республиканский конкурс «Школьный театр «Турон» организован в целях развития театральной культуры и искусства в регионах путем поддержки деятельности театральных студий в общеобразовательных школах.
В бухарском ансамбле «Пои калон» прошла церемония награждения победителей школьного театрального конкурса «Турон».
В нем приняла участие министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова, которая рассказала о важности подобных мероприятий в раскрытии талантов молодежи. После этого были объявлены окончательные результаты конкурса.
По оценкам жюри:
- Команда «Ибрат» Навоийской области, 1 место;
- Команда «Следователи Ибрата» Наманганской области, 2 место;
- Команда «Тан Нур» Республики Каракалпакстан заняла 3 место.
Команда-победитель получила путевку в образовательную поездку за границу. Также за выступления на конкурсе команды школы были награждены такими номинациями, как «Лучший спектакль», «Лучшая режиссерская работа», «Самый творческий коллектив».
В частности, участник команды "Тан Нури" Республики Каракалпакстан Ниёзбек Бойназаров стал лауреатом премии "Лучшая мужская роль", а представительница команды "Ёш Театрчилар" Хорезмской области Динара Сафаева - обладательницей премии "Лучший актер". Премия за лучшую женскую роль.