545 ta maktabda ta’lim sifati pastligi ma’lum bo‘ldi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 26-mart kungi 95-sonli buyrug‘i bilan 2024-2025 o‘quv yili uchun ta’lim sifati past maktablar ro‘yxati tasdiqlandi. Mazkur maktabga borib ishlaydigan pedagoglarga qo‘shimcha ustamalar to‘lab beriladi.
Ma’lum bo‘lishicha, hududiy boshqarmalar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 30-yanvardagi 24-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha baholash mezonlari”ga asosan umumta’lim maktablari faoliyati baholangan hamda baholash natijalari asosida 545 ta maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan ta’lim muassasasi deb topilgan.
O‘tgan yili shunday maktablar ro‘yxati 642 ta edi. Bu yil ta’lim sifati past bo‘lgan maktablar soni 97 taga qisqargan. 2024-2025 o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati bilan mana bu manzilda tanishib chiqishingiz mumkin.
Ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan o‘qituvchilarga qanday ustamalar to‘lanadi?
Ma’lumkimki, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 15-oktabrdagi 646-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifali, kamida bir yil pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglar ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan taqdirda ularga 50 foizdan – 100 foizgacha ustama to‘lanadi.
Bunda boshqa hududlardan jalb etilgan o‘qituvchi-pedagoglarga quyidagicha miqdorda qo‘shimcha haq to‘lanadi:
• bir viloyat doirasida boshqa tuman va shaharlardan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilarning bazaviy tarif stavkalariga 50 foiz;
• boshqa viloyatdan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilarning bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz maxsus ustama.
Boshqa hududdan ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga jalb etilgan pedagoglarga faoliyat olib borgan davriga, biroq 2 yildan ortiq bo‘lmagan muddat davomida xizmat uy-joylari yoki tuman (shahar)lar mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik pullik kompensatsiya to‘lab berilishi ham ta’minlanadi.
Agar pedagog xodim amalda ishlayotgan ish joyida direktor jamg‘armasi hisobidan ustama olayotgan bo‘lsa, bu ustamalar ta’lim sifati past bo‘lgan maktabda ish boshlagan taqdirda ham bir o‘quv yili davomida saqlanib qoladi. Boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi o‘quv yili uchun ham to‘lanadi.
Agar ana shu maktablar olis hududda joylashgan maktablar ro‘yxatiga ham kirsa, boshqa hududlardan kelib faoliyat yuritadigan pedagog xodimlarga quyidagi miqdorda ustamalar to‘lanadi:
• 6 oydan – 3 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 10 foiz;
• 3 yildan – 5 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 20 foiz;
• 5 yildan – 10 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 30 foiz;
• 10 yildan – 15 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 40 foiz;
• 15 yildan ortiq ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga esa 50 foiz ustama to‘lab beriladi.
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 7-iyundagi 471-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-yanvardagi PQ-4940-son qarorida qayd etilgan.
2021-yil 1-yanvardan boshlab olis hududlarda joylashgan byudjet tashkilotlariga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan o‘qituvchilarga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida bir martalik boshlang‘ich yordam puli va uy-joylarni ijaraga olganlik (ijarada turganlik) uchun bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik pul kompensatsiyasi to‘lab berish yo‘lga qo‘yilgan.
Ayni vaqtda ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar to‘g‘risidagi ma’lumotlar maxsus platformaga joylashtirilgan. Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish istagini bildirgan o‘qituvchi-pedagoglar belgilangan tartib bo‘yicha ishchi guruhlar tomonidan saralanadi.
Saralashdan muvaffaqiyatli o‘tib, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarga ishga kirish bo‘yicha 25-avgustga qadar ariza yozgan o‘qituvchi-pedagoglar qonunchilikda belgilangan tartibda maktab direktorlari tomonidan ishga qabul qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktabga borib ishlamoqchi bo‘lgan o‘qituvchi tegishli fan yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifasiga ega bo‘lishi, kamida bir yil pedagogik ish staji hamda amalda faoliyat yuritayotgan maktabi ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatida bo‘lmasligi kerak.

В 545 школах качество образования признано низким
Перечень школ с низким качеством образования на 2024-2025 учебный год утвержден приказом министра дошкольного и школьного образования №95 от 26 марта 2024 года. Педагогам, работающим в этой школе, выплачиваются дополнительные надбавки.
Известно, что администрациями регионов утверждены приказом министра дошкольного и школьного образования № 24 от 30 января 2024 года «Критерии оценки формирования перечня школ с низким уровнем образования», деятельности общеобразовательных школ. была проведена оценка, и по результатам оценки 545 школ были признаны образовательными учреждениями с низким уровнем образования.
В прошлом году список таких школ составил 642. В этом году количество школ с низким качеством образования сократилось до 97. Ознакомиться с перечнем невысшего образования на 2024-2025 учебный год можно здесь.
Какие премии выплачивают учителям, набранным из других регионов в школы с низким качеством образования?
Насколько мне известно, согласно положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров №646 от 15 октября 2021 года, педагоги, имеющие высшее образование и первую и высшую квалификационную категорию, со стажем педагогической работы не менее одного года, имеют низкое качество образования, им будут выплачивать от 50% до 100% надбавки, если они будут набраны из других регионов.
Учителям, набранным из других регионов, будут выплачиваться следующие дополнительные сборы:
- 50 процентов к основным тарифным ставкам учителей, работающих из других районов и городов одной области;
- 100-процентное специальное повышение к базовым тарифным ставкам учителей, работающих из других регионов.
Педагогов, привлекаемых из других регионов в школы с низким качеством образования на период их работы, но на срок не более 2 лет, за счет средств местных бюджетов служебного жилья или районов (городов) в размере, двукратном размере базового расчета также предусмотрено ежемесячное вознаграждение.
Если педагог получает премию из директорского фонда по месту работы, эти премии сохраняются в течение одного учебного года, даже если он начнет работать в школе с низким качеством образования. Специальные надбавки к основным тарифным ставкам учителям-педагогам высшей и первой категории, набранным из других регионов, выплачиваются также за учебный год, следующий за годом исключения школы, в которой они обучались, из перечня школ с низким уровнем образования.
Если эти школы включены в список школ, расположенных в отдаленных районах, педагогическим работникам, работающим из других регионов, выплачиваются следующие премии:
- 10 процентов преподавателю со стажем работы от 6 месяцев до 3 лет;
- 20 процентов преподавателю со стажем работы 3-5 лет;
- 30 процентов преподавателю со стажем работы от 5 до 10 лет;
- 40 процентов преподавателю со стажем работы 10-15 лет;
Преподавателю со стажем работы более 15 лет будет выплачиваться 50-процентная премия.
Это отмечено в постановлении Кабинета Министров №471 от 7 июня 2019 года и постановлении Президента Республики Узбекистан №PQ-4940 от 11 января 2021 года.
С 1 января 2021 года единовременная денежная первоначальная помощь в размере 50-кратной суммы базового расчета бюджетным организациям, расположенным в отдаленных районах, и суммы базового расчета при найме (аренде) жилья Выплата ежемесячной денежной компенсации в была установлена сумма в 2 раза.
При этом на электронной площадке ustozfondi.uz размещается информация о школах с низким уровнем образования. Учителя-педагоги, изъявившие желание преподавать в школах с низким уровнем образования, отбираются рабочими группами в установленном порядке.
Учителя и педагоги, успешно прошедшие отбор и подавшие заявление о приеме на работу в школы с низким уровнем образования до 25 августа, будут приняты на работу директорами школ в порядке, установленном законодательством.
Напоминаем, что учитель, желающий работать в школе с низким уровнем образования, должен иметь высшее образование по соответствующей специальности и первую или высшую квалификационную категорию, не менее одного года педагогического стажа и школу, в которой. он в настоящее время работает не должен быть в списке школ с низким уровнем образования.